Olivový olej jako základ vaření
Přidáno: 3. 5. 2016 22:00:00 Počet shlédnutí: 2573
03 Květen 2016
V předchozím článku o Velikonocích jsme se konečně dostali k jaru, v obchodech a na trzích bude postupně dostupná celá škála jarních surovin, ale než je všechny začneme nakupovat a zpracovávat, mohli bychom se zamyslet, jak vylepšit letošní sezónu v kuchyni a posunout ji chuťově na vyšší úroveň, aby nás jídlo bavilo ještě víc. A nejen bavilo, ale bylo i zdravé, chutné, plné vitamínů a tělu prospěšných látek.
Nakoupit čerstvé suroviny na trzích nebo v supermarketu umí každý, ale dochutit salát, rybu, těstoviny tak, aby nebylo potřeba přidávat umělé kořenicí přípravky či použít předpřipravené zálivky z pytlíku už zabere delší čas k zamyšlení a my Vám nyní poradíme, jak vylepšit chuť základní suroviny pomocí všem známého olivového oleje, který je povinnou (měl by být povinou) součástí kuchyně každé moderní hospodyňky včetně Jamieho Olivera, který bez něj nedá ani ránu.
Co víme o olivovém oleji? Kvalitní olivový olej je vyráběn mechanickým zpracováním oliv tak, že olivy jsou doslova ztlučeny z olivovníků, na jejichž větvích rostou, poté se čistí, melou až jsou následně lisovány. Z oliv se uvolňuje olej, který se musí přefiltrovat, aby se mohl stáčet do lahví. Celý proces od sběru až po lisování musí proběhnout během 4 dní, aby si olivový olej zachoval veškeré své pozitivní vlastnosti, kvůli kterým jej konzumujeme.
Hlavní evropské velmoci, které vyrábějí nejvíce oleje, jsou Španělsko, Itálie, Řecko, Sýrie a Portugalsko. V těchto zemích jsou výborné podmínky pro pěstování oliv, jelikož zde mají dostatek tepla a slunečního svitu.
Všichni víme, že pokud si chceme v obchodě koupit olivový olej, musíme se pořádně dívat, abychom si vybrali ten správný pro účel našeho vaření.
Nejlepší olivové oleje jsou lisované z oliv zastudena a mají přívlastek panenské (virgin) a jsou vhodné především pro studenou kuchyni, abychom jej zkonzumovali v té jeho "nejskvělejší formě" a nepřišli o jeho výborné vlastnosti. Pro tepelnou úpravu jsou však vhodné taky.
Nejkvalitnější panenské olivové oleje se dělí na 3 druhy Extra panenský (Extra Virgin), Panenský (Virgin) a Obyčejný panenský olivový olej. Rozdílem je pouze stupeň kyselosti na 100g, přičemž Extra panenský olivový olej jí má nejméně.
Méně kvalitní olivové oleje, které se získávají jiným způsoby než pouze mechanickým lisováním plodů za studena a ztrácejí tak své podstatné vlastnosti, jsou rafinované oleje, rafinované oleje z pokrutin, olivové oleje a oleje z pokrutin. Co se skrývá pod výrazem pokrutina? Je to směs (odpad) již vymačkaných oliv, ze kterých výrobci chtějí dostat poslední zbytky oleje a nezbývá jim nic jiného než použití vysokých teplot, tlaku a často chemikálií, bez kterých by to již nebylo možné. Ty nejhorší jsou výsledkem mixu rafinovaného olivového oleje a oleje z pokrutin. Pro naše vaření nemá vůbec smysl se těmito oleji zabývat, tyto výrobky pro nás ztrácejí smysl, když chceme vařit z kvalitních surovin, proto je při nákupu ignorujte v regálech! Pozor také na slova Pomace či Sansa, které označují pokrutiny.
Ale pryč od těchto alternativ! My si nyní ukážeme, jak kvalitní olivový olej proměnit v ochucený olivový olej, který nám obohatí jídlo o skvělou a neobyčejnou chuť.
Ochucené olivové oleje stojí více než čisté a proto Vám nabízíme variantu, jak si je vyrobit doma pěkně po svém.
Základem je samozřejmě kvalitní extra panenský olivový olej, který můžete koupit i přímo u nás:
Dále budete potřebovat jen skleněnou lahvičku a Vaše chutě.
My jsme zvolili následující varianty:
Ingredience na 4 lahvičky:
• Extra panenský olivový olej - 1000 ml
• 4 skleněné nádoby - cca 250 ml
• kůru z citrónu a pomeranče
• větvičky čerstvého rozmarýnu
• sušené chilli papričky
• 3 stroužky oloupaného česneku
Postup je velmi jednoduchý a rychlý. Do připravených sterilizovaných skleniček umístěte čerstvou surovinu nejlépe od prověřených farmářů, v bio kvalitě nebo z vlastní zahrádky (hlavně chemicky neošetřenu) - v našem případě jsme umístili do jednotlivých skleniček kůru z citrusů, větvičku rozmarýnu, stroužky oloupaného česneku a sušené nakrájené chilli papričky - zalijte příslušný množstvím kvalitního olivového oleje, pevně uzavřete a nechte louhovat na temném, chladném místě po dobu 14 dní, aby se mohly uvolnit všechny aromatické látky. Poté je ochucený olivový olej připravený ke konzumaci. Olivový olej spotřebujte během 2 měsíců.
Tip pro labužníky: Pokud chcete dosáhnout silnějšího aroma přísad, olej před nalitím do skleniček ohřejte na cca 60°C. Nebojte se zkombinovat více bylinek dohromady, nemáte co zkazit!
Doufáme, že si Vaše jídlo užijete a že mu ochucený olej dodá ten správný šmrnc. Vaší fantazii se meze nekladou, bylinek je spousta, chutí ještě více a proto radíme vyzkoušet více variant do menších skleniček, abyste našli tu správnou chuť pro Váš mlsný jazýček.
První krok máme hotový. Nyní jsme připraveni na novou sezónu a nezbývá jen nakupit a pustit se do vaření. V dalších příspěvcích se můžete těšit na další tipy a využití.