Zpět

Mlsáme hRAWě

Přidáno: 23. 10. 2017 20:30:00 Počet shlédnutí: 1908

23 Říjen 2017

Dnes jsem se rozhodla Vás zasvětit do něčeho už hodně známého, ale pro některé možná stále nevyzkoušeného. Upřímně už mám pokrk všech těch přecukrovaných, umělých a chemických jídel, které nám všude v obchodech a reklamách nabízí. A kdyby jen nám, dospělým..

Mlsáme hRAWě

My máme tu možnost se zamyslet a říct ANO/NE, ale děti, které nemůžou nic tušit, jsou bombardovány marketingovými kampaněmi a těžko jim vysvětlujeme, že většina LŽE a že by si měly vzít namísto čokoládového vajíčka jablko. Realitu všichni známe a pokud to Vaše děti umí - gratuluju!

Abychom vyměnili čokoládový výrobek za zdravější, domácí výrobek, máme mnoho možností.

Jako první bych Vám v tomto článku chtěla ukázat jednoduchou nepečenou dobrotu - známou jako RAW tyčinka.
Dnes to vyrábí všichni, a řeknu Vám, a proč ne?!..vlastní výroba, víte co jíte, bez zbytečných přidaných látek..Mlsejte s lepším pocitem.

A hlavně - nepřidávejme zbytečně cukr tam, kde není potřeba!

Pozn. - Někdo by mohl namítat, že i sušené ovoce obsahuje hodně cukru, ano, to je samozřejmě pravda, ale určitě bude lepší sníst domácí výrobek bez chemikálií a umělotin, než sladkosti, které nám továrny vyrábí bůhví z čeho.

Je tolik kombinací a variant raw tyčinek, že nebudete vědět, co dříve nakombinovat.
Pro mě základní variantou jsou datle, kokos a kakao. Dále můžete přidávat jakékoliv sušené ovoce, oříšky a cokoliv dle Vaší fantazie. Stačí rozmixovat a vytvarovat. Jak snadné.. a jak doobréé!! A jak ZDRAVÉ! Především našim dětem musíme jít příkladem. Co je nenaučíme doma, už těžko budeme dohánět. A stravovací návyky jsou jedním z nejdůležitějších prvků života, jelikož mohou zamezit všem těm civilizačním nemocem jakou jsou obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak a pod.. Do výroby můžete zapojit i děti, takže je zabavíte a ony budou mít navíc radost, že si dobroty mohly vytvořit samy.

Podobný recept najdete i v knížce EveryDay Super Food od Jamieho Olivera, který do detailu promyšlí stravování ze všech stran.*

Ač je tento recept velmi jednoduchý a na první pohled by se zdálo, že vše jen rozmixujeme, není tomu tak - bohužel. Pokud pracujete/nebo jíte sušené ovoce, jistě jste si všimli, že je tuhé a lepivé.. což je výborná vlastnost pro vytvoření raw tyčinek, ale zároveň je to noční můra pro mixér. Ale nezoufejte, vše má řešení - a to už uvidíte v receptu níže - a v tipech na konci. Není se čeho bát.

A POZOR - kdo nejí sušené ovoce jako takové - neodcházejte!! Přiznám se, že já ho taky nejím, ale tohle mi chutná!!

Na RAW tyčinky/kuličky budeme potřebovat:

• sušené datle - 50 g
• sušené meruňky - 50g
• oříšky a semínka - 35 g (slunečnice, dýně, vlašské a lískové oř.,mandle - cokoliv)
• kokos strouhaný - 10 g
• kakao cca 5g
• (mleté oříšky na obalení)
• silný mixér

Mlsáme hRAvě raw tyčinky

Abychom pomohli mixéru, je potřeba (tvrdé a tuhé) datle nejprve nakrájet na co nejmenší kousky a tak to dělám i s ostatním ovocem a oříšky.

Mlsáme hRAvě raw tyčinky

Následně dáme datle a meruňky do mixéru a mixujeme až do chvíle, kdy se začnou lepit (nebude to kaše, ale jen hrudkovitá hmota, která drží pospolu). Rozmixovanou směs dáme do misky, přisypeme k ní kokos a kakao. Vše spolu promícháme až nám vše drží pohromadě.

Mlsáme hRAvě raw tyčinky

Nyní máme hmotu, kterou můžeme tvarovat buď do misky/krabičky, kdy rozvrstvíme směs do roviny, zakryjeme a necháme zchladnout nejlépe přes noc, aby tvar držel. Pak už jen nakrájíme dle požadovaného dávkování a zabalíme.
Nebo můžeme vytvořit kuličky, které nakonec balíme v mletých oříšcích. Také necháme v chladu uležet. - nedočkavci mohou konzumovat okamžitě :-)

Mlsáme hRAvě raw tyčinky

Typy pro labužníky:

  • V lednici Vám vydrží minimálně týden, i 14 dnů. Záleží na surovinách. Více jak týden otestovaný nemám, jelikož tam prostě v mojí společnosti nevydrží!!
  • Nepřidávejte kokos do mixéru k ovoci. Kokos by začal uvolňovat více tuku, než je potřeba, takže ho jen na závěr vmícháme do směsi. (Ocenili byste později při balení tyčinek do vlastních obalů)
  • Do mixéru nedávám vše najednou, ale minimálne po půl dávkách. Rozmixuje se Vám to lépe a méně zatížíte mixér.
  • Mixujte přerušovaně - tím myslím nedržte výkon v kuse, ale "mačkejte" po pár sekundách, aby mělo ovoce šanci spadnout na sekáčky a nezůstávalo na stěnách nádoby.
  • Po pár chvilkách na to přijdete. Stačí tak 3-5 minut do hrubého nasekání.
  • Mně se osvědčil mixér na smoothie, který má velmi silné a rychlé nože.
  • A ta nejlepší zpráva na závěr je - že jsem nedávno v obchodě viděla hotovou datlovou pastu - tedy nasekané datle ve velké "cihle", takže pokud Vám recept zachutná, určitě se oplatí koupit takhle předpřipravenou hmotu. Ještě jsem to nevyzkoušela, ale věřím, že to bude "to pravé datlové" pro domácí velkobýrobu.
  • Tato dobrota může sloužit i jako dárek, stačí hezky zabalit a věnovat někomu, kdo to ocení.

Toto je recept pouze na na cca 4-5 kousků, množství si úměrně navyšte dle členů rodiny a velikosti zásob, které chcete mít v lednici :).

raw tyčinky jamie oliver

Nasměrujte se na zdravější vlnu a uvidíte, že se bude cítit lépe a budete vědět, že pro své děti děláte maximum pozměněním alespoň částí sladkostí na zdravější variantu - bez chemie.

raw tyčinky jamie oliver

*Pokud sledujete Jamieho Olivera a jeho vaření, určitě jste zaslechli o jeho kampani "Jamie's FOOD REVOLUTION", kde už roky bojuje za lepší stravování pro děti z celého světa. Nepodceňujme jejich ani své zdraví a zamysleme se někdy - dokud je čas :-)

raw tyčinky jamie oliver

Přejeme Vám dobrou chuť mlsně a zdravě :). Klára a tým Fresh Cook.

Mlsáme hRAvě raw tyčinky

Autor článku: Klára Čurdová, 10/2017

 

doprava zdarma

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení